Whois nedir ? Alan adı sorgulama

2 yıl önce
240 kez görüntülendi

Whois nedir ? Alan adı sorgulama

Whois,Alan Adı Sorgulama işlemi araçları, örnek vermek gerekirse bir domain adı,kimin üzerine kayıtlıdır, ıp adresi kimlerin hangi host firmasının ve hangi kurumun üzerine kayıtlıdır hepsini göstererek domain bilgisi vermekte.
Whois sorgulama 2015
Whois bilgi aracı Domanadiniz.com veya Ip adresini yazarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca Domain kayıtı süresi bitiş tarihine kadar ve host’un aldığı firmanın name serverlerine kadar bilgileride gösteren bir araç.
Misal bir domaininin kimin üzerine kayıtlı,ne zaman almış,ne zaman bitiyor,mail adresi varsa telefon bilgileri,firmanın ‘ns’ bilgilerine kadar gösteren bir sorgulama aracı ile sorgu yapabilirsiniz.

Mesela domainadi.com domaini kimin adına kayıtlı mail adresi telefon numarası domaini host eden hosting firmasının name server (ns) bilgilerini gösteren bir sorgulamadır. Bu tip sorgulamaları aşağıdaki adreslerden yapılabilir.

Sizlerde misal bir domain açacaksınız diyelim bu domain daha önce kullanılmış mı kullanılmamış’mı bunu öğrenmek için yine sorgu yaparak göreceksiniz.

Sizlerde sorgulama yapmak için verdiğimiz linke tıklayın.

Whois sorgulama İşlemleri, Whois Araçları, Whois Backlink aracı, Whois DNS, Whois Domains, Whois İP, Whois ne Anlama Geliyor ? Ne işe yararlı ? Whois Ne Demektir..

-> Whois Sorgulama Yap

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık